Zaświadczenie o dochodach nie jest potrzebne
Gminy, które rozpoczęły postępowania o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego przed 1 stycznia 2010 r., wydadzą decyzję na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów.
Od nowego roku obowiązują zmienione zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne. Otrzymuje je osoba, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Z końcem 2009 roku przestało obowiązywać kryterium dochodowe, które wynosiło 583 zł w przeliczeniu na członka rodziny. Świadczenie jest obecnie przyznawane na czas nieokreślony lub na okres trwania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do postępowań o ustalenie uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego, które gminy rozpoczęły przed wejściem w życie nowelizacji, czyli przed 1 stycznia 2010 r., i niezakończonych ostateczną decyzją, mają zastosowanie przepisy wcześniej obowiązujące.
Nie zmieniły się natomiast pozostałe warunki, które muszą być spełnione przy świadczeniu pielęgnacyjnym. Nie przysługuje ono m.in. wtedy, gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, a osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, została umieszczona w rodzinie zastępczej z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej. Nie może też przebywać dłużej niż pięć dni w tygodniu w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie, np. specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym. W takich sytuacjach świadczenie nie będzie przyznane.
Oprócz wniosku, którego druk określa rozporządzenie ministra polityki społecznej z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. nr 105, poz. 881 z późn. zm.), osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne powinna złożyć kopię dokumentu tożsamości oraz kopię aktu urodzenia lub inny dokument, jeżeli osobą wymagającą opieki jest dziecko. Następnie potrzebne jest orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności. Kolejnymi dokumentami są dokument potwierdzający, że osoba nie pozostaje w zatrudnieniu w chwili składania wniosku oraz oświadczenie o tym, czy podlega lub nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu posiadania statusu członka rodziny. Nie trzeba więc już składać oświadczenia lub zaświadczenia z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach.
Ponadto, jeżeli gmina będzie miała wątpliwości dotyczące warunków, od których uzależnione jest przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, będzie ona mogła przeprowadzić wywiad lub wystąpić do ośrodka pomocy społecznej o udzielenie informacji w tym zakresie, jeżeli okoliczności te zostały ustalone w rodzinnym wywiadzie środowiskowym nie później niż trzy miesiące wcześniej.
Świadczenia pielęgnacyjne
67,9 tys osób otrzymywało w 2009 roku świadczenia pielęgnacyjne
Podstawa prawna
Art. 13 ustawy z 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych (Dz.U. nr 219, poz. 1706).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu