Dziennik Gazeta Prawana logo

Pieniądze na kształcenie także z urzędów

30 maja 2016

FINANSOWANIE Studia podyplomowe można sfinansować nie tylko ze środków własnych. Prawo daje możliwość wsparcia przez urzędy pracy

Na podstawie art. 42a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.) i ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, ze zm.) urząd pracy może sfinansować nawet pełne koszty studiów podyplomowych, do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Taka oferta jest skierowana do bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy. Za czas studiów można dodatkowo otrzymać stypendium (20 proc. zasiłku dla bezrobotnych).

Z dofinansowania studiów podyplomowych mogą skorzystać m.in. zarejestrowani w UP bezrobotni lub poszukujący pracy z powodu wypowiedzenia z winy pracodawcy, pracujący w zakładzie postawionym w stan upadłości lub likwidacji, uczestniczący w indywidualnym programie integracji lub zajęciach Centrum Integracji Społecznej, żołnierze rezerwy, osoby pobierające rentę szkoleniową lub świadczenie szkoleniowe wypłacane przez pracodawcę, będący domownikiem lub małżonkiem rolnika szukającym pracy poza rolnictwem, a także pracownicy w wieku od 45 lat.

Po spełnieniu tych warunków i wyborze studiów należy złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów oraz dokumenty wymagane we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy. Środki są wypłacane na podstawie umowy z ubiegającym się o dofinansowanie bezpośrednio na konto organizatora studiów. Gdyby jednak beneficjent nie ukończył przewidzianego w umowie programu, musi zwrócić przekazane na jego kształcenie pieniądze.

Co ważne, urzędy pracy nie wspomogą finansowo osób, które podjęły studia bez konsultacji. Inaczej mówiąc, najpierw wniosek i umowa z samorządem, potem wpis na listę studentów. Bezrobotny, który w trakcie odbywania studiów podjął zatrudnienie lub inną formę legalnej pracy czy działalność gospodarczą, zachowuje prawo do przyznanego wcześniej dofinansowania oraz wypłaty stypendium.

 kd

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.