Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Opieka społeczna

Stolica zadba o zdrowie seniorów

20 sierpnia 2019
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Bilans 70- i 80-latka – to projekt, który jeszcze w tym roku chce uruchomić Warszawa. Na najbliższym posiedzeniu jego projekt zaopiniuje Rada Przejrzystości – samorządowe programy polityki zdrowotnej muszą mieć bowiem pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Jak zapowiadał wcześniej stołeczny samorząd, nowy program ma połączyć świadczenia zdrowotne i edukację. Planowano, że badania oraz dodatkowe usługi ruszą w drugiej połowie 2019 r. Zarezerwowano na ten cel 2,3 mln zł w budżecie miasta.

Czy takie badania są potrzebne seniorom, którzy i tak – w związku z licznymi problemami zdrowotnymi – często chodzą do lekarzy? Wątpliwości nie ma Jacek Krajewski, szef Federacji Porozumienie Zielonogórskie, skupiającej lekarzy rodzinnych. Jego zdaniem prawidłowo przeprowadzane bilanse 70- i 80-latków mogą pomóc w utrzymaniu samodzielności i aktywności starszych osób. Pozwalają też na wczesnym etapie wychwycić pewne związane z wiekiem zaburzenia, np. poznawcze. Oczywiście, jak podkreśla, nie powinny ograniczać się do rutynowych badań, takich jak mierzenie i ważenie – trzeba na nie na pewno poświęcić więcej czasu. Zwraca uwagę, że takie bilanse mogą być również bardzo ważne ze względów analitycznych – mogą pokazać, z jakimi wyzwaniami medycznymi będziemy mierzyć się w najbliższych latach, w związku ze zmianą struktury demograficznej społeczeństwa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.