Określono zasady dokonywania zatrzymań przez Straż Graniczną
W nowym rozporządzeniu Rady Ministrów określono m.in. zasady zatrzymywania obywateli przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 27 października 2009 r. Z jego przepisów wynika, że funkcjonariusz Straży Granicznej przy zatrzymaniu osoby powinien ją poinformować o zatrzymaniu oraz o obowiązku zastosowania się do wydawanych poleceń, a także o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego w przypadku niepodporządkowania się wydanym poleceniom lub próby ucieczki. Funkcjonariusz ma prawo sprawdzić, czy osoba zatrzymana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi. Funkcjonariusz odbierze osobie zatrzymanej broń i wspomniane przedmioty.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.