Dziennik Gazeta Prawana logo

Przepis nie działa, chyba że na Euro 2012

28 czerwca 2018

Od pół roku strażnicy mogą zajmować towar z nielegalnych stoisk, ale przepis pozostaje martwy. Ożywić się ma teraz: z uwagi na... podróbki z logo UEFA

To miał być bat na nielegalnych handlarzy ulicznych. Nieradzące sobie z tym problemem służby miejskie narzekały, że mogą co najwyżej wystawić 500-złotowy mandat za zajęcie drogi niezgodnie z przeznaczeniem albo za brak cen wystawionych towarów. Nowe uprawnienia dla straży miejskich i gminnych wprowadziła nowelizacja kodeksu wykroczeń z 31 sierpnia 2011 r. (Dz.U. nr 224, poz. 1340). Przewiduje ona sankcje za sprzedaż uliczną poza miejscami do tego przeznaczonymi. Zgodnie z art. 603 par. 1 k.w. za takie zachowanie przewiduje karę grzywny, a na podstawie art. 603 par. 2 k.w. możliwe jest także orzeczenie przepadku towarów przeznaczonych do sprzedaży, choćby nawet nie stanowiły własności sprawcy. O konfiskacie decyduje sąd, ale zajęcia dokonują właśnie strażnicy miejscy.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.