Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy spółka ulegnie rozwiązaniu

9 listopada 2009

W spółce partnerskiej, w której wykonuję zawód lekarza, dochodzi do częstej rotacji związanych z nią wspólników. Niedługo może okazać się, że pozostanę w niej jedynym parterem. Czy będzie to wiązało się z rozwiązaniem spółki?

Jednoosobowa spółka partnerska może działać przez rok od momentu, kiedy w spółce pozostał jeden partner. Po tym okresie konieczne jest przeprowadzenie likwidacji lub podjęcie decyzji o innym sposobie zakończenia działalności spółki. Wszelkich czynności z zakresu prowadzenia spraw i reprezentacji partner będzie dokonywał samodzielnie. Partner uzyskuje więc pełnię władzy w spółce, m.in. z zakresu prowadzenia spraw i reprezentacji. W przypadku jednoosobowej spółki partnerskiej zmodyfikowana zostaje zasada przyjęta w stosunku do tej spółki w sferze odpowiedzialności. Przede wszystkim, skoro nie ma innych partnerów i nie mogą też istnieć osoby im podległe, w spółce takiej partner zawsze będzie odpowiadał bez ograniczeń. Jeżeli w międzyczasie do jednoosobowej spółki partnerskiej przystąpi drugi partner, będzie ona kontynuowała swoją działalność na dotychczasowych zasadach.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.