Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo handlowe i gospodarcze

Brak rejestracji nie jest przeszkodą w złożeniu JPK

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Skarbówka nie może odmówić przyjęcia JPK_VAT tylko z tego powodu, że ten plik złożył przedsiębiorca, który został wykreślony z rejestru podatników – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Identycznie stwierdził już wcześniej – w prawomocnych wyrokach z 14 marca 2024 r. (sygn. akt I SA/Po 864/23) i z 11 kwietnia 2024 r. (I SA/Po 1/24), a także w dwóch wciąż nieprawomocnych orzeczeniach z 16 maja 2024 r. (I SA/Po 141/24 i I SA/Po 142/24).

Wszystkie one, łącznie z najnowszym, zapadły w sprawie tej samej spółki. We wszystkich poznański sąd wyjaśnił, że jeżeli według fiskusa spółce nie należał się zwrot VAT, to należało wszcząć postępowanie podatkowe i wydać decyzję na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Ten przepis stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.