Gmina musi respektować ustawowe ulgi na przejazdy
Gminne przedsiębiorstwa komunikacyjne nie mogą wprowadzać niższych ulg na przejazdy pasażerskie niż wynikające z obowiązujących przepisów. W przeciwnym razie mogą spotkać się z zarzutem naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) 24 listopada 2009 r. uznał, że niezagwarantowanie przewidzianych przepisami ustawowymi zniżek m.in. kombatantom, studentom oraz słuchaczom kolegiów nauczycielskich i kolegiów języków obcych to nic innego jak naruszanie zbiorowych interesów konsumentów (decyzja Nr RKT - 34 /2009). Z ustaleń UOKiK wynikało, że jeden z międzygminnych związków komunikacyjnych (MZK) stosował ulgi od 0 proc. do 39,9 proc. przy sprzedaży biletów jednorazowych zarówno w sieci stacjonarnej, jak i u kierowców, a przy sprzedaży biletów miesięcznych wynosiły one od 47,1 proc. do 48 proc. Ustawowe zniżki nie były respektowane również w przypadku biletów okresowych i tygodniowych.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.