Po ogłoszeniu upadłości zawiesza się prowadzone wcześniej przez komorników egzekucje
Postępowanie upadłościowe ma na celu zaspokojenie roszczeń wszystkich wierzycieli. W czasie gdy się toczy, nie może być prowadzona egzekucja tylko po to, aby zaspokoić indywidualnych wierzycieli.
W czasie toczącego się postępowania upadłościowego nie może być jednocześnie prowadzona egzekucja komornika roszczenia należnego tylko jednemu albo niektórym wierzycielom. Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności, która została zgłoszona do masy upadłości, zostaje zawieszone z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Przewiduje to prawo upadłościowe i naprawcze, znowelizowane ustawą z 6 marca 2009 r. o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Chodzi o zawieszenie postępowania wszczętego nawet jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Natomiast po uprawomocnieniu się postępowania o ogłoszeni upadłości zostanie takie postępowanie umorzone z mocy prawa.
Niektórych czynności związanych z egzekucją nie wolno wykonywać po ogłoszeniu upadłości. Niedopuszczalne jest np. wykonanie wydanego przed ogłoszeniem upadłości dłużnika postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia, które wynika z wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości.
Na zasadzie wyjątku można będzie jednak wykonywać zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, o rentę z tytułu odpowiedzialności za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia albo utratę żywiciela, a także roszczeń o zmianę uprawnień objętych treścią dożywocia na dożywotnią rentę.
Po ogłoszeniu upadłości nie wolno też wszczynać egzekucji świadczeń pieniężnych z masy upadłości. Natomiast gdyby były one zasądzone od syndyka, to wówczas powinny zostać zaspokojone.
Zdarza się, że w zawieszonym już postępowaniu egzekucyjnym były uzyskane jakieś sumy, ale jeszcze ich nie wydano. Wtedy przelewa się je do masy upadłości po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Małgorzata Piasecka- Sobkiewicz
Art.1 pkt. 49 ustawy z 6 marca 2009 r. o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. nr 53, poz. 434).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu