Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Za utrudnianie działalności - kara

29 czerwca 2018

Za ograniczanie przedsiębiorcom telekomunikacyjnym możliwości rozpoczęcia działalności w administrowanych budynkach na spółdzielnię mieszkaniową może zostać nałożona kara.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję dotyczącą jednej ze spółdzielni mieszkaniowej. Urząd uznał, że spółdzielnia mieszkaniowa ograniczała przedsiębiorcom telekomunikacyjnym możliwość rozpoczęcia działalności w administrowanych budynkach (www.uokik.gov.pl).

Wykorzystując to, że przedsiębiorcy, którzy chcą dostarczać usługi dostępu do internetu mieszkańcom osiedli, muszą uzyskać jej zgodę na instalowanie własnych sieci telekomunikacyjnych, spółdzielnia podejmuje różne działania w celu utrudnienia im dostępu do swoich nieruchomości.

Jak ustalił urząd, spółdzielnia zastrzega sobie możliwość pobierania opłat niemających ekonomicznego uzasadnienia oraz kwestionuje informacje zawarte w wydanych przez inne organy dokumentach.

Działania te chronią interesy podmiotów, które od wielu lat świadczą usługi telekomunikacyjne na rzecz mieszkańców administrowanych przez spółdzielnię budynków.

W praktyce działania monopolistyczne spółdzielni najdotkliwiej odczuli mieszkańcy, którzy mogą korzystać z usług jedynie faworyzowanych przez spółdzielnię spółek telekomunikacyjnych, a tym samym zostali pozbawieni wyboru najlepszej cenowo oraz jakościowo oferty szerokiego kręgu przedsiębiorców - stwierdzono w informacji UOKiK.

Za praktykę ograniczającą konkurencję na spółdzielnię mieszkaniową nałożona została kara.

Jednocześnie podkreślono, że decyzja nie jest ostateczna. Mogą się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jednym z priorytetów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest eliminowanie niedozwolonych praktyk na rynkach lokalnych, gdzie naruszenia przepisów, choć wolniej dostrzegalne z punktu widzenia całej gospodarki, są bardzo uciążliwe dla konsumentów.

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Informacja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 5 listopada 2010 r. (www.uokik.gov.pl).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.