Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo handlowe i gospodarcze

Tydzień z komentarzami

30 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Przedstawiamy szóstą część komentarza do ustawy z 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. poz. 978 ze zm.; dalej: p.r.). Omawiamy w niej normy prawne zawarte w art. 113-137 p.r. Artykuły 113-120 dotyczą zgromadzenia wierzycieli zwołanego w celu głosowania nad układem, a art. 121-137 zawierają regulacje dotyczące funkcjonowania i podejmowania uchwał przez radę wierzycieli.

Wierzyciele mają szczególną rolę w postępowaniu restrukturyzacyjnym. To oni są zainteresowani jego pomyślnym zakończeniem i zawarciem korzystnego układu. Z tego powodu muszą mieć realny wpływ na tok postępowania i kształt ostatecznie zawieranego układu.

Ustawa premiuje przy tym wierzycieli aktywnych. Zasada ta ujawnia się przede wszystkim w przepisach dotyczących większości niezbędnych do przegłosowania układu. Jednak nie wszyscy wierzyciele będą mieli wpływ na wynik układu. Niektórzy z nich, powiązani z dłużnikiem, muszą być bowiem wyłączeni z głosowania nad jego zawarciem. W trosce o interesy wierzycieli ustawa reguluje również szczegółowe zasady dotyczące przeprowadzania i zliczania głosów na zgromadzeniu wierzycieli, a także skutki podjętej uchwały.

Aktywna rola wierzycieli promowana jest również w regulacjach dotyczących rady wierzycieli, za pomocą której wierzyciele pełnią istotne funkcje kontrolne nie tylko wobec dłużnika, lecz także nadzorcy sądowego lub zarządcy. Ustawa zawiera szczegółowe regulacje dotyczące powoływania rady wierzycieli i jej poszczególnych uprawnień względem osoby dłużnika, a także nadzorcy sądowego i zarządcy. Jednocześnie pozostawia radzie znaczną swobodę w zakresie ustalania trybu i sposobu odbywania posiedzeń i podejmowania uchwał.

@RY1@i02/2016/036/i02.2016.036.215000100.802.jpg@RY2@

Piotr Zimmerman

 doradca restrukturyzacyjny w Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja SA

cz. 1 - 22 września 2015 r. (DGP nr 184),

cz. 2 - 27 października 2015 r. (DGP nr 209),

cz. 3 - 24 listopada 2015 (DGP nr 228),

cz. 4 - 29 grudnia 2015 (DGP nr 252),

z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej

z 5 lipca 2001 r. o cenach

z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

z 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze

z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych

z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym

z 12 grudnia 2012 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów

z 16 kwietnia z 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta

z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.