Dziennik Gazeta Prawana logo

Leśnicy z dwiema odprawami

3 września 2019

Pracownik Służby Leśnej, który otrzymał już świadczenie z tytułu przejścia na rentę, może – po ponownym zatrudnieniu w Lasach Państwowych – nabyć prawo do odprawy emerytalnej

Sprawa, którą rozpatrywał SN w składzie siedmiu sędziów, dotyczyła pracownika, który był zatrudniony w nadleśnictwie od 1982 r. 24 października 1986 r. przeszedł na rentę inwalidzką, w związku z czym pracodawca wypłacił mu odprawę rentową na zasadach określonych w przepisach płacowych dotyczących wynagradzania osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach zgrupowanych w Lasach Państwowych (w kwocie odpowiadającej 150 proc. ówczesnego najniższego wynagrodzenia). Pracownik ten został jednak ponownie zatrudniony w tym samym nadleśnictwie od 1 grudnia 1987 r. i świadczył obowiązki aż do 20 listopada 2015 r. Przeszedł wówczas na emeryturę i rozwiązał stosunek pracy. Z tego tytułu zażądał wypłaty odprawy emerytalnej, przewidzianej ustawą z 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2129 ze zm.). W zależności od stażu pracowniczego jej wysokość odpowiada trzykrotnemu albo sześciokrotnemu wynagrodzeniu należnemu za ostatni miesiąc zatrudnienia. Nadleśnictwo odmówiło, wskazując, że odprawa emerytalno-rentowa przewidziana we wspomnianych przepisach ma charakter jednorazowy, a pracownik już wcześniej (w roku 1986) pobrał ją z tytułu przejścia na rentę inwalidzką.

Pozostało 58% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.