Dziennik Gazeta Prawana logo

Firma nie zawsze musi płacić za odtwarzanie muzyki

3 lipca 2009

● Organizacje reprezentujące artystów grożą przedsiębiorcom więzieniem za niepodpisanie umów

● Obowiązek uiszczania opłat za odtwarzanie muzyki mają wyłącznie te firmy, które czerpią z tego zyski

Organizacje zbiorowego zarządzania (ozz) nadużywają swoich uprawnień w pismach wzywających przedsiębiorców do zawierania umów licencyjnych – stwierdził rzecznik praw obywatelskich (RPO). Organizacje te, nie sprawdzając, czy właściciele małych restauracji i zakładów fryzjerskich czerpią dodatkowe korzyści z odtwarzania muzyki w lokalu firmy, wzywają do podpisywania umów i grożą, że jeśli to nie nastąpi, złożą zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Rzecznik doszedł do wniosku, że praktyka organizacji zbiorowego zarządzania może prowadzić do naruszenia praw i wolności obywatelskich.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.