Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo cywilne

OC certyfikatorów umożliwi wypłatę rekompensat

29 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy z 27 sierpnia - Prawo budowlane certyfikatorzy energetyczni będą mieli obowiązek zawierania umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jakie praktyczne znaczenie będzie miała ta regulacja dla osób, które poniosły szkodę z powodu wadliwych świadectw?

JERZY KOWALSKI

EDYTA WOŹNIAK

@RY1@i02/2009/180/i02.2009.180.183.013d.001.jpg@RY2@

Edyta Woźniak z towarzystwa ubezpieczeniowego Grupa Concordia

Wprowadzenie ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej dla certyfikatorów energetycznych ustanowi przede wszystkim klarowną regulację w zakresie czasu oczekiwania na rekompensatę dla podmiotów poszkodowanych wystawieniem wadliwego świadectwa energetycznego przez certyfikatora. Wszystko dlatego, że zakłady ubezpieczeń obowiązują ustawowe terminy wypłaty odszkodowania. Mają one, w myśl obowiązujących przepisów prawa, 30 dni od dnia zgłoszenia szkody na wypłacenie odszkodowania albo 14 od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie wszystkich, niezbędnych okoliczności było możliwe.

Ubezpieczyciele, podobnie jak w innych przypadkach przeprowadzania procesu likwidacji szkód wynikających z odpowiedzialności cywilnej, samodzielnie dokonują wyjaśnień okoliczności zdarzenia. Podobne postępowanie będzie przeprowadzone w przypadku wystawienia wadliwego certyfikatu, będącego przyczyną powstania roszczeń o naprawienie szkody po stronie poszkodowanego. Ubezpieczyciel ustali również zakres odpowiedzialności ubezpieczonego, czyli certyfikatora, a następnie swoją odpowiedzialność wynikającą z warunków, na jakich została zawarta umowa ubezpieczenia.

Zdarzają się oczywiście sprawy sporne, które finał znajdują w postępowaniu sądowym np. sprawy o wysokość odszkodowania, zasadność roszczeń, jednakże są one rzadkością.

Przystąpiliśmy już do prac nad przygotowaniem oferty ubezpieczenia dla certyfikatorów. Prace potrwają około miesiąca. Chcemy być przygotowani do wejścia z ofertą na rynek w chwili, gdy proces legislacyjny w tej sprawie zostanie całkowicie zakończony. To znaczy wejdzie w życie zmiana do ustawy - Prawo budowlane i minister finansów wyda rozporządzenie, które określi zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz minimalną sumę gwarancyjną.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.