Dziennik Gazeta Prawana logo

Zakup mieszkania od dewelopera

13 marca 2009

Nabycie lokalu w inwestycji w budowie obarczone jest ryzykiem, które można zminimalizować, zawierając umowę w formie aktu notarialnego i dokonując wpisu roszczenia z niej wynikającego do księgi wieczystej. Otwiera to przed klientem możliwość przymusowego dochodzenia wykonania umowy na uzgodnionych warunkach. Zgłoszenie wniosku o wpis roszczenia do księgi wieczystej poprawia też sytuację klienta, gdyby doszło do upadłości dewelopera. Preferencje te mają związek z datą zgłoszenia stosownego wniosku do księgi wieczystej. Tak więc osoby, które nabywały lokal we wstępnej fazie budowy, mogą paradoksalnie znaleźć się w znacznie lepszej sytuacji niż te, które kupiły lokale w ukończonym budynku.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.