O zapłacie dla twórcy zdecyduje komisja
ROZLICZENIA - Tabele wynagrodzeń za korzystanie z utworów zatwierdzi Komisja Prawa Autorskiego, która będzie powołana przez ministra kultury
Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która weszła w życie 21 października 2010 r., zawiera regulacje dotyczące m.in. zapłaty za korzystanie z utworów.
Nowe przepisy przewidują, że minister kultury powoła Komisję Prawa Autorskiego. Do jej zadań będzie należało m.in.:
● rozpatrywanie spraw o zatwierdzanie i zmianę tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych;
● rozstrzyganie sporów dotyczących stosowania wspomnianych tabel;
● rozpatrywanie spraw o odtworzenie akt;
● rozpatrywanie spraw o wykładnię orzeczenia komisji.
Komisja składa się z trzydziestu arbitrów. Zgodnie z nowelizacją, kandydatów na arbitrów komisji przedstawiają:
● organizacje zbiorowego zarządzania;
● stowarzyszenia twórców, artystów wykonawców i producentów;
● organizacje zrzeszające podmioty korzystające z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych;
● organizacje radiowe i telewizyjne.
Arbitrem komisji nie może być m.in. osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub przestępstwo umyślne skarbowe lub w stosunku do której orzeczono zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.
Kadencja komisji trwa trzy lata.
Sprawy o zatwierdzanie tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych rozpatruje zespół orzekający komisji w składzie pięcioosobowym.
Wniosek o zatwierdzenie tabeli wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych objętych zbiorowym zarządzaniem składa organizacja zbiorowego zarządzania. Wniosek o zatwierdzenie wspólnej tabeli może złożyć wspólnie kilka organizacji. We wniosku o zatwierdzenie tabeli wynagrodzeń określa się:
● pola eksploatacji, których dotyczy tabela wynagrodzeń;
● kategorie utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, których dotyczy tabela wynagrodzeń;
● kategorie podmiotów uprawnionych, na rzecz których wnioskodawca działa;
● wysokość stawek wynagrodzenia.
Organizacja zbiorowego zarządzania we wnioskach o zatwierdzenie tabel wynagrodzeń ma obowiązek przedstawić niższe stawki wynagrodzeń obowiązujące podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz instytucje oświatowe, korzystające z utworów i przedmiotów praw pokrewnych w zakresie prowadzonej przez nie działalności statutowej, jeżeli to korzystanie nie łączy się z osiąganiem korzyści majątkowych.
Postępowanie w sprawie o zatwierdzenie tabeli wynagrodzeń przed zespołem orzekającym komisji nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba że wszyscy uczestnicy postępowania wyrażą zgodę na określone przedłużenie tego terminu.
Uczestnik niezadowolony z orzeczenia komisji może złożyć, w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu orzeczenia z uzasadnieniem, wniosek o zatwierdzenie albo odmowę zatwierdzenia tabeli wynagrodzeń, w całości albo w części, przez sąd.
Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
Rozdział 121 ustawy z 8 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 152, poz. 1016).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu