Dziennik Gazeta Prawana logo

ZUS wygrał spór z komornikami o liczenie potrąceń

15 marca 2018

Związany z tym problem odejdzie do lamusa. Projekt nowelizacji ustawy emerytalnej, który ma uporządkować rozbieżne interpretacje, trafił już do Sejmu

Problemem było to, że ZUS traktował limity, poniżej których nie można potrącać zadłużenia z rent i emerytur, jako kwoty netto, a nie brutto, jak chcieli tego komornicy. W efekcie do rąk wierzycieli trafiały mniejsze sumy. Najbardziej cierpieli na tym jednak niczemu niewinni pracownicy ZUS, na których komornicy nakładali grzywny za zbyt małe potrącenia. Chodzi o niebagatelne kwoty, bo do 2 tys. zł!

Projektodawcy zmian postawili sobie za zadanie tak skonstruować nowe brzmienie ustawy, aby już nie pozostawiała pola do żadnych rozbieżności w interpretacjach. Przepisy mówią więc wprost, że do rąk emeryta i rencisty nie może trafić suma mniejsza niż ustawowe progi. A te przy okazji proponuje się podwyższyć. Zresztą autorzy zmian nie tylko chcą je zwiększyć. Nauczeni doświadczeniem, aby wykluczyć wszelkie niejasności, progi te wyznaczają za pomocą konkretnej kwoty, a nie jako procent najniższej emerytury (renty). Jak dowiadujemy się z uzasadnienia, dla pobierających najniższe świadczenia zmiany będą oznaczać nawet 900 zł więcej rocznie w portfelu.

Cieszyć mogą się także zatrudnieni w ZUS. Po zmianach grzywna nie będzie już mogła być nałożona na konkretnego pracownika, a tylko na zakład. Ryzyko błędnej interpretacji przepisów słusznie zostało więc przerzucone na pracodawcę. D1

Joanna Śliwińska

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.