Którzy cudzoziemcy skorzystają z kursów
Nie tylko uchodźcy, lecz także cudzoziemcy, którym udzielono ochrony uzupełniającej, skorzystają z kursów nauki języka polskiego.
Czytelniczka zajmuje się sprawami dotyczącymi uchodźców.
- Co nowe przepisy wykonawcze zmienią w kwestii nauki polskiego przez cudzoziemców - pyta pani Weronika z województwa mazowieckiego.
Od 6 kwietnia 2011 r. zacznie obowiązywać nowe rozprowadzenie ministra edukacji narodowej w sprawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców.
Dotychczas w ustawie o pomocy społecznej była mowa o pomocy dla uchodźców.
Natomiast obecnie jest to pomoc cudzoziemcowi, który uzyskał w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Udzielenie ochrony uzupełniającej cudzoziemcowi jest szczególnym rodzajem ochrony w sytuacji, gdy nie może on otrzymać statusu uchodźcy.
W konsekwencji zmiana brzmienia ustawowego upoważnienia, polegająca na zastąpieniu wyrazu "uchodźca" wyrazem "cudzoziemiec" oznacza rozszerzenie kręgu adresatów nowego rozporządzenia. Nowe rozporządzenie będzie bowiem dotyczyć również cudzoziemców, którzy uzyskali ochronę uzupełniającą.
Z załącznika do rozporządzenia wynika m.in., że ramowy program kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców jest podstawą opracowania programów kursów dostosowanych do wieku, pochodzenia, potrzeb i możliwości uczestników.
Przy konstruowaniu programów kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców należy uwzględniać różnice kulturowe między różnymi grupami cudzoziemców. Pozwoli to na nauczenie cudzoziemca skutecznego komunikowania się z rodzimymi użytkownikami języka.
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
Par. 1 - 2 oraz załącznik do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców (Dz.U. nr 61, poz. 306).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu