Dziennik Gazeta Prawana logo

Po wydłużeniu kadencji lokalna władza zostanie bez legitymacji

29 listopada 2022

Prezydent podpisał ustawę, kt ó ra przedłuża kadencję organ ó w jednostek samorządu terytorialnego do 30 kwietnia 2024 r. Ten ruch może okazać się katastrofalny w skutkach dla samorządowc ó w i samych oby wateli.

Zasada kadencyjności jednostek samorządu terytorialnego, potwierdzona w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, wynika z przepisów konstytucji normujących zasady wyboru organów samorządu (art. 169 ust. 2), prawo obywateli do wybierania swoich przedstawicieli (art. 62 ust. 1) i zasadę państwa prawnego (art. 2). Zastrzeżenia wobec przedłużenia obecnej kadencji zgłosili samorządowcy i eksperci. Za wyjątkiem osób związanych z obozem władzy, prawnicy nie mają wątpliwości co do tego, że ustawa z 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego w rażący sposób narusza fundamentalne zasady ustrojowe. I to właśnie ów oczywisty charakter naruszenia prawa może być brzemienny w skutkach dla obywateli.

Pozostało 94% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.