Dziennik Gazeta Prawana logo

400 zł opłaty za egzamin z języka polskiego

5 sierpnia 2009

Cudzoziemcy planujący wykonywanie w Polsce zawodu lekarza, nie mogą tego robić bez odpowiedniej znajomości języka polskiego. W obowiązującym od 23 lipca rozporządzeniu minister zdrowia określił szczegółowe wymagania co do tej znajomości (zarówno w mowie, jak i piśmie) wobec lekarzy pochodzących z innych krajów, którzy chcą pracować w Polsce. Lekarz cudzoziemiec musi znać w języku polskim słownictwo z zakresu prawidłowej terminologii medycznej, tak aby był w stanie dokładnie określić np. wszystkie części ciała człowieka, stany chorobowe, a także procedury medyczne udzielane pacjentom. Musi on również rozumieć tekst pisany, w szczególności teksty zamieszczone w literaturze fachowej i czasopismach lekarskich, a także wykazać się znajomością przepisów regulujących zasady wykonywania zawodu lekarza.

Przede wszystkim lekarz musi na tyle swobodnie posługiwać się językiem polskim, żeby nie było dla niego problemem porozumiewanie się z pacjentami, a także z innymi lekarzami oraz współpracownikami.

Aby potwierdzić znajomość polskiego, lekarz cudzoziemiec musi zdać odpowiedni egzamin. Będzie on przeprowadzany przez Naczelną Radę Lekarską. Egzamin składa się z czterech sprawdzianów – dyktanda, rozumienia tekstu mówionego, czytania oraz prowadzenia rozmowy z pacjentem podczas symulowanej wizyty. Do zdania egzaminu niezbędne jest uzyskanie z poszczególnych jego części co najmniej 55 proc. ogólnej liczby punktów. W przypadku jego niezdania lekarz może do niego ponownie przystąpić, ale po upływie co najmniej sześciu miesięcy od wcześniejszej nieudanej próby.

Za egzamin jest pobierana opłata w wysokości 400 zł.

PODSTAWA PRAWNA

● Rozporządzenie ministra zdrowia z 29 czerwca 2009 r. w sprawie zakresu znajomości języka polskiego w mowie i piśmie, niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz egzaminu ze znajomości języka polskiego, niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty (Dz.U. nr 108, poz. 908).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.