Budowa domu bliżej działki sąsiada
W Dzienniku Ustaw z 7 kwietnia 2009 r. ukazało się rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe przepisy zmieniają wymogi związane z bezpieczeństwem pożarowym budynków oraz ich sytuowaniem blisko lub na granicy z sąsiednią działką budowlaną. Przy wydawaniu pozwolenia na budowę, lokalny organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie mógł wyrazić zgodę na usytuowanie budynku w odległości 1,5 m od granicy sąsiedniej działki budowlanej, pod warunkiem że nie jest on zwrócony w jej kierunku ścianą z otworami okiennymi i drzwiowymi (dotychczas trzeba było zachować odległość co najmniej 3 m). Taka możliwość będzie jednak musiała wynikać z ustaleń planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Usytuowanie budynku bliżej granicy będzie powodowało objęcie sąsiedniej działki budowlanej tzw. obszarem oddziaływania, co nadaje im przymiot stron w postępowaniu o pozwolenie na budowę. Nieoprotestowanie zbliżenia wznoszonego budynku do granicy działki przez sąsiada będzie praktycznie równoznaczne z wyrażeniem przez niego na to zgody.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.