Potrzebna jest nowa ustawa, a nie kolejna nowelizacja
@RY1@i02/2011/163/i02.2011.163.183.007f.001.jpg@RY2@
Janusz Żbik | podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury
Do tej pory ustawa - Prawo budowlane była już nowelizowana ponad 80 razy. Przestała być czytelna dla inwestorów i innych uczestników procesu budowlanego, również dla urzędników. Dlatego potrzebna jest zupełnie nowa ustawa, a nie kolejna nowelizacja. Co do tego zgodni są wszyscy, z którymi prowadzę rozmowy w tej sprawie. Konsultacje społeczne nad tymi założeniami powinny rozpocząć się jesienią.
Chcemy przede wszystkim wprowadzić uproszczone procedury administracyjne na etapie poprzedzającym rozpoczęcie budowy i robót budowlanych. Muszą być one zgodne z ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Te uproszczenia to w dużym zakresie zastąpienie decyzji pozwolenia na budowę uproszczoną procedurą zgłoszeń. Na podstawie obowiązującej ustawy - Prawo budowlane realizuje się obecnie małe inwestycje. Ustawa w obecnym kształcie nie spełnia oczekiwań inwestorów, dlatego powstało wiele specustaw i na ich podstawie realizuje się duże inwestycje. To jest niedobra, niespójna sytuacja generująca problemy dla inwestorów, administracji i sądów administracyjnych.
Zmian będzie wiele. Bedą mieć na celu przyspieszenie procesu inwestycyjnego oraz usprawnienie działań administracji publicznej działającej w zakresie procesu inwestycyjnego. Zasada musi być prosta. Z jednej strony potrzebne jest maksymalne uproszczenie przed rozpoczęciem budowy, w czasie użytkowania obiektów budowlanych czy podczas ich rozbiórki. Z drugiej strony trzeba zwiększyć odpowiedzialność uczestników procesu inwestycyjnego i właścicieli. Pozwoli to zmniejszyć pola ingerencji administracji w proces budowlany przy równoczesnej konieczności usprawnienia systemu kontroli i ograniczenia nieprawidłowości czy działań niezgodnych z prawem.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu