Specjalne świadczenia na wniosek kombatanta
Zabezpieczenie
Osoba, która chce otrzymać dodatek kombatancki lub specjalną emeryturę albo rentę (w drodze wyjątku), musi złożyć wniosek do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku drugiego z tych świadczeń pisma takie przyjmują także organizacje kombatanckie, za pośrednictwem których wszczyna się postępowanie w sprawie przyznania pomocy. Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 lipca 2014 r. w sprawie przyznawania dodatku kombatanckiego oraz emerytury i renty przyznawanych w drodze wyjątku (Dz.U. poz. 997). Dziś wchodzi ono w życie.
W przypadku ubiegania się o każde z wymienionych świadczeń do wniosku należy dołączyć dokument stwierdzający przyznanie uprawnień kombatanckich, wydany np. przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych lub ZUS (przed 18 maja 2014 r.). Co istotne, w przypadku wniosku o przyznanie emerytury lub renty ZUS bada sytuację materialną osoby ubiegającej się o takie świadczenie oraz członków jej rodziny.
Od dziś obowiązują także nowe przepisy dotyczące przyznawania innych form wsparcia dla tych osób. W życie wchodzi bowiem rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 lipca 2014 r. w sprawie przyznawania kombatantom i innym osobom uprawnionym świadczenia w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego oraz ryczałtu energetycznego (Dz.U. poz. 999). Aby otrzymać takie wsparcie, zainteresowany musi złożyć wniosek do ZUS. Oprócz danych osobowych i dokumentu stwierdzającego uprawnienia kombatanckie powinien on zawierać oświadczenie m.in. o nieposiadaniu prawa do żadnych świadczeń emerytalnych lub rentowych.
Łukasz Guza
Rozporządzenia wchodzą w życie 13 sierpnia 2014 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu