Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Urbaniści bez samorządu i bez doświadczenia

29 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Deregulacja

Łatwiej będzie zostać m.in. architektem, urbanistą, agentem czy brokerem ubezpieczeniowym. Wczoraj weszła w życie ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz.U. z 2014 r. poz. 768). To druga z trzech transz deregulacji.

Jej wejście w życie zlikwidowało samorząd zawodowy urbanistów. Do wykonywania zawodu wystarczą teraz odpowiednie studia - architektura, urbanistyka, gospodarka przestrzenna - albo ukończenie ich podyplomowo. Wcześniej absolwent tych kierunków musiał dodatkowo wykazać dwuletnie doświadczenie związane z zawodem urbanisty.

Architekci, zanim dołączą do samorządu, będą zdobywać praktyki w projektowaniu tylko przez rok, a nie jak dotychczas - dwa lata. Przy tym jeśli kandydat odbywał taki staż w trakcie studiów, to zostaną one zaliczone na ich poczet. Takie rozwiązanie zastosowano także do inżynierów budowlanych.

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, będzie trzeba jedynie zdać egzamin. Nowe przepisy znoszą obowiązek odbycia wcześniejszego szkolenia. Wcześniej kandydat musiał odbyć co najmniej 152-godzinny kurs organizowany przez pracodawcę. Tu korzyści odczują także zakłady ubezpieczeń, które takie kursy musiały organizować.

Uproszczenia dotyczą też m.in. brokerów ubezpieczeniowych, rzeczoznawców samochodowych i diagnostów.

Druga transza otwiera dostęp do 39 zawodów. Na ułatwienia poczekają jednak zawody związane z koleją i metrem oraz biegli rewidenci. Dotyczące ich przepisy wejdą w życie odpowiednio 10 grudnia 2014 r. i 1 stycznia 2015 r.

Joanna Kowalska

 joanna.kowalska@infor.pl

Ustawa weszła w życie 10 sierpnia 2014 r.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.