Celnikowi będzie trudniej o emeryturę mundurową
Od przyszłego roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zostaną włączeni do systemu zaopatrzeniowego. Senat przyjął bez poprawek ustawę z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...). Celnicy będą przechodzić na emeryturę po ukończeniu 55 roku życia, mając na swoim koncie 15 lat służby w resortach siłowych. Problematyczna jest jednak kwestia minimalnego stażu uprawniającego do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. W stosunku do tej grupy zawodowej wprowadzono dodatkowy warunek, że osoba ubiegająca się o takie świadczenie będzie musiała udowodnić co najmniej 5 lat służby przy wykonywaniu tzw. zadań policyjnych. W praktyce oznacza to, że o emeryturę mundurową będą mogły się ubiegać tylko osoby, które zajmowały się rozpoznawaniem, wykrywaniem, zapobieganiem i zwalczaniem przestępstw dotyczących obrotu zabronionymi towarami (np. materiałami wybuchowymi) lub przestępstwami skarbowymi. Takie zaostrzenie warunków - w porównaniu do policjantów - wzbudziło wiele emocji. I to zarówno wcześniej w Sejmie, jak i teraz w Senacie. Jednak pomimo licznych argumentów za ograniczeniem tego okresu wyłącznie do 12 miesięcy Senat przyjął bez poprawek wersję uchwaloną przez Sejm.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.