Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Urzędy mają być bardziej przyjazne przedsiębiorcom

25 kwietnia 2023
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Mniej formalna ścieżka kontaktu urzędu z przedsiębiorcą, jasne zasady prowadzenia kontroli i zobowiązanie się rządu do przestrzegania zasady ,,dwóch terminów”, zgodnie z którą nowe przepisy dla prowadzących własny biznes będą wchodziły w życie dwa razy w roku – to kolejne propozycje resortu rozwoju zawarte w projekcie ustawy ulepszającej środowisko prawne i instytucjonalne dla przedsiębiorców (UD 497).

Dzisiaj, jeśli urząd chce skontaktować się z przedsiębiorcą, to musi wszcząć formalne postępowanie. Nie ma innej drogi. Urzędnicy skarżą się, że są zdani na informacje pozyskane z drugiej ręki, niejako przez przypadek, a gdy chcą je zweryfikować, to muszą rozpocząć oficjalną procedurę. W praktyce, jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji, często się okazuje, że sprawa nie wymagała formalnego postępowania, o czym organ nie mógł jednak zawczasu wiedzieć.

W odpowiedzi na zgłaszany problem resort rozwoju proponuje wprowadzenie nowego, odformalizowanego kanału komunikacji urzędnika z przedsiębiorcą, czyli tzw. wezwania miękkiego. Narzędzie jest wzorowane na analogicznym rozwiązaniu, które art. 49a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 275) przyznaje prezesowi UOKiK. Z tą jednak różnicą, że w przypadku przedsiębiorców termin na odpowiedź miałby wynosić 7, a nie 14 dni. Zarówno skorzystanie przez urzędnika z takiego wezwania, jak i udzielenie odpowiedzi na nie ze strony przedsiębiorcy byłoby całkowicie dobrowolne.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.