Droga do wygaszenia roszczeń byłych właścicieli
Przyspieszają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami ustanawiającej 20-letni termin na złożenie wniosku o zwrot znacjonalizowanych gruntów, które nie zostały wykorzystane do realizacji przedsięwzięć publicznych. Przepisy te mają w końcu pomóc skończyć ze zwracaniem wywłaszczonym właścicielom terenów szkół, żłobków czy obszarów zieleni miejskiej.
Drogę do odzyskiwania działek przejętych przez Skarb Państwa bądź samorządy otworzył art. 136 par. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.). Pozwala on bowiem byłym właścicielom lub ich spadkobiercom żądać zwrotu całości bądź części utraconych gruntów, jeśli nie wykorzystano ich zgodnie z przeznaczeniem określonym w decyzji o wywłaszczeniu. Warunkiem odzyskania działki jest spłata uzyskanego odszkodowania lub oddanie nieruchomości zamiennej (odpowiedni wniosek w tej sprawie składa się do starosty). Zgodnie z przepisami nieruchomość stała się zbędna z punktu widzenia celu publicznego, jeśli w przeciągu siedmiu lat od wywłaszczenia nie rozpoczęto na niej planowanych prac albo mimo upływu 10 lat przedsięwzięcia nadal nie zakończono. W przypadku gdy zrealizowano je tylko na części terenu, zwrotowi podlega pozostała, niewykorzystana część. I to bez względu na to, że stanęły już tam budynki użyteczności publicznej (ustawa nie przewiduje zamiast zwrotu w naturze wypłaty kolejnego odszkodowania).
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.