Dziennik Gazeta Prawana logo

Jaka kara za wzmocnienie stacji telefonii na dachu

6 października 2019

Skład siedmiu sędziów NSA rozstrzygnie, czy przewidziana w prawie budowlanym kara pieniężna z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu dotyczy także konstrukcji zrealizowanych bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Pytanie prawne zrodziło się na kanwie sprawy, w której powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) w Opolu przeprowadził kontrolę jednego z budynków i ustalił, że na jego dachu znajduje się stacja bazowa telefonii komórkowej. Jej montaż zakończono w 2013 r., zaś rok później zmodyfikowano ją, dodając trzy dodatkowe anteny. Inwestor nie występował wówczas o udzielenie pozwolenia na budowę ani nie dokonał zgłoszenia zamiaru wykonania robót. Wówczas powiatowy inspektor nie dostrzegł żadnych nieprawidłowości.

Pozostało 93% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.