Dziennik Gazeta Prawana logo

W NSA będzie więcej sędziów

Prezydent zaproponował zwiększenie ze 121 do 127 liczby etatów orzeczniczych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Zmianę popiera Krajowa Rada Sądownictwa.

KRS na ostatnim posiedzeniu opiniowała projekt nowelizacji rozporządzenia prezydenta w sprawie ustalenia liczby stanowisk w Naczelnym Sądzie Administracyjnym oraz liczby wiceprezesów. Znalazła się w nim propozycja zwiększenia o sześć liczby etatów sędziowskich w najważniejszym sądzie administracyjnym w Polsce. Zdaniem rady to bardzo dobry pomysł. Jak podkreślono, jest to konieczne ze względu na znaczne poszerzenie kognicji NSA, a także jest zgodne z wnioskiem prezesa tego sądu oraz uchwałą zgromadzenia ogólnego sędziów NSA z czerwca tego roku. Przedstawiając „Informację o działalności sądów administracyjnych w 2018 roku” prof. Marek Zirk-Sadowski podkreślał, że sądy administracyjnie działają sprawnie, mimo dużej liczby nieobsadzonych stanowisk orzeczniczych przy utrzymującym się równocześnie wysokim poziomie wpływu spraw. Nie ukrywał, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie prawo delegowania sędziów z wojewódzkich sądów administracyjnych do orzekania w NSA. Prezes przypomniał również, że właściwość rzeczowa sądów administracyjnych ulega ciągłemu poszerzaniu. Jako przykład podał m.in. wprowadzoną nową instytucję skargi do sądu administracyjnego na postanowienie szefa Krajowej Administracji Skarbowej w przedmiocie blokady rachunku bankowego przedsiębiorcy.

Pozostało 94% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.