Dziennik Gazeta Prawana logo

Notariusze wymyślili kolejną barierę dostępu do ich zawodu

16 lipca 2012

Samorząd usiłuje uniemożliwić aplikantom notarialnym przystąpienie do egzaminu zawodowego - grzmią na forach niedoszli rejenci z rocznika 2009, największego i najbardziej problematycznego dla korporacji

"Krajowa Rada Notarialna stoi na stanowisku, aby nie wydawać zaświadczeń o ukończeniu aplikacji osobom, które nie zdały kolokwium" - czytamy w jednym z wpisów. Zgodnie z art. 72 ustawy - Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 189, poz. 1158 z późn. zm.) aplikantowi, który ukończył aplikację, rada właściwej izby notarialnej powinna wydać zaświadczenie o jej odbyciu. Jest to dokument, na podstawie którego przewodniczący komisji egzaminacyjnej dopuszcza aplikanta do egzaminu zawodowego. Jego brak zamyka drogę do zawodu.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.