Dziennik Gazeta Prawana logo

Sąd Najwyższy nie dla rzecznika

31 października 2013

Deregulacja

Rzecznicy patentowi nie powinni reprezentować stron przed Sądem Najwyższym. Takie stanowisko do projektu trzeciej transzy deregulacyjnej przedstawiła właśnie Rada Legislacyjna. Jej zdaniem propozycja, aby rzecznicy występowali w postępowaniu przed SN w sprawach własności przemysłowej, w żaden sposób nie została umotywowana. Ciało doradcze rządu przypomina, że przez krótki czas rzecznicy byli już uprawnieni do tego, by sporządzać dawne kasacje w postępowaniu cywilnym (zgodnie z uchylonym art. 3932 par. 3 k.p.c.). Jednak w wyniku zmian ustawy z 2004 r. zostali tego uprawnienia pozbawieni. "Uzasadnieniem dla tego rozwiązania było to, że rzecznicy patentowi nie mają wysokich umiejętności prawniczych wymaganych w postępowaniu przed Sądem Najwyższym. W szczególności nie muszą, aczkolwiek mogą mieć, wykształcenie prawnicze. Uzasadnienie to pozostaje nadal aktualne" - czytamy w opinii.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.