Dziennik Gazeta Prawana logo

Na granicy dwóch światów

28 czerwca 2018

Biblioteka prawnika

O potrzebie posiadania przez prawników, szczególnie tych wykonujących zawód sędziego prokuratora czy adwokata, podstawowej wiedzy z zakresu psychologii dyskutuje się od dawna. Sygnalizowana jest również konieczność kształcenia psychologów z zakresu prawa. Brakowało jednak dotychczas całościowego opracowania, które prezentowałoby obszar psychologii i prawa z szerokiej, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej perspektywy. Dotychczasowe publikacje koncentrowały się z reguły na wąsko rozumianej psychologii sądowej.

Niniejsze opracowanie idzie o krok dalej i akcentuje interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów z pogranicza tych dwóch obszarów, co ma także swoje odzwierciedlenie w doborze autorów. W publikacji znajdziemy bowiem artykuły zarówno przedstawicieli świata akademickiego (prawników, pedagogów resocjalizacyjnych i psychologów) jak i praktyki (sędziów, adwokatów i biegłych sądowych).

Warta uwagi jest m.in. część publikacji poświęcona psychologii sali posiedzeń, w obrębie której poddano analizie relacje przestrzenne między sądem, stronami, świadkami i publicznością. Dowiadujemy się z niej np., że umiejscowienie stołu sędziowskiego na podwyższeniu to nie przypadek, a świadomy zabieg, który dodatkowo wzmacnia pozycję sądu jako najbardziej znaczącą. Czytamy także, że fotel sędziowski musi być "wysoki i obszerny", przez co zasiadająca w nim osoba ma zyskiwać autorytet przede wszystkim w oczach publiczności, a ferowane wyroki mają być łatwiej akceptowane.

Publikacja zawiera również artykuły poświęcone koncepcjom przesłuchiwania świadków w postępowaniu procesowym. Najwięcej miejsca poświęcono jednak problemom z zakresu opiniodawstwa sądowo-psychologicznego, w tym m.in. kontrowersjom związanym z ujawnianiem tzw. surowych wyników z badań psychologicznych, które autorzy opisali z dwóch perspektyw: biegłego i prawnika. Formułując jednocześnie (co cenne z punktu widzenia praktyka) wnioski de lege lata oraz postulaty de lege ferenda w zakresie omawianej materii.

@RY1@i02/2014/099/i02.2014.099.070000200.802.jpg@RY2@

Ewa Habzda-Siwek, Joanna Kabzińska (red.), "Psychologia i Prawo. Między teorią a praktyką", Sopot 2014, wyd. GWP

PS

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.