Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawnik

Obawy przed tworzeniem adwokatów drugiej kategorii

27 czerwca 2024
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Osoba, która nie wykonuje aktywnie zawodu, nie może się przedstawiać jako adwokat. Po pół roku obowiązywania tego przepisu część środowiska apeluje o jego liberalizację

Możliwość tytułowania się jedynie „adwokatem niewykonującym zawodu” przez przedstawicieli palestry, którzy zawodu nie wykonują, został zapisany w nowym regulaminie wykonywania zawodu adwokata, obowiązującym od początku 2024 r. Naczelna Rada Adwokacka uzasadniała wprowadzenie tej regulacji troską o dobro klienta, który dzięki temu otrzymuje informację, czy powierza swoją sprawę osobie czynnej zawodowo, objętej ubezpieczeniem OC.

– Unikniemy też sytuacji, w którym osoba niewykonująca już zawodu adwokata, a wykonująca zawód radcy prawnego posługuje się tytułem adwokata – mówił DGP prezes NRA Przemysław Rosati. Dodajmy, że taka sytuacja jest niepożądana także z punktu widzenia samorządu radcowskiego i może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.