Dziennik Gazeta Prawana logo

Znamy kandydatów na prezesa Izby Cywilnej SN

27 września 2021
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Marcin Łochowski, Mariusz Łodko i Joanna Misztal-Konecka zostali kandydatami na prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. O tym, kto z nich zajmie stanowisko zwolnione 30 sierpnia br. przez Dariusza Zawistowskiego, zdecyduje teraz prezydent.

Wczoraj odbyło się kolejne zwołane przez p.o. prezes IC SN Małgorzatę Manowską zgromadzenie sędziów tej izby. Dwa poprzednie nie zakończyły się wyborem kandydatów, gdyż grupa 13 starych sędziów opuszczała obrady, zrywając tym samym kworum. Ich zdaniem prof. Manowska nie mogła zwołać kolejnego posiedzenia w celu wyboru kandydatów na następcę Dariusza Zawistowskiego, gdyż 29 czerwca zgromadzenie sędziów IC rozpoczęło już procedowanie w tej sprawie. Zostało ono jednak odroczone do czasu zakończenia postępowań toczących się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o sprawy dotyczące m.in. ustalenia stosunku służbowego sędziego SN, który otrzymał rekomendację od obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

Problem będącego już w toku, choć czasowo zawieszonego zgromadzenia, został podniesiony także podczas wczorajszych obrad. Starzy sędziowie apelowali do I prezes SN o zaniechanie kontynuowania posiedzenia przed ustaniem przyczyny odroczenia. Podjęli również próbę poddania pod głosowanie przez zgromadzenie wniosku o zwrócenie się do prezydenta o zmianę osoby wyznaczonej do kierowania pracami IC SN i przeprowadzenie wyborów prezesa tej izby. Swój wniosek uzasadniali tym, że przewodnicząca zgromadzenia, czyli Małgorzata Manowska, nagminnie łamie procedurę wyborczą, ignoruje uchwałę Zgromadzenia podjętą 29 czerwca 2021 o jego odroczeniu (), odmawia poddania pod głosowanie wniosków składanych przez większość sędziów obecnych na Zgromadzeniu. Ich zdaniem te okoliczności nie pozwalają na wyłonienie takich kandydatów na stanowisko prezesa IC SN, którzy cieszyliby się niekwestionowanym autorytetem w środowisku i zostaliby wybrani w niebudzącej wątpliwości procedurze.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.