Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy sprzedaż działek podlega VAT

30 sierpnia 2010

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, niebędąca podatnikiem VAT, nabyła na podstawie umowy darowizny niezabudowaną nieruchomość, która stosownie do zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego została przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Nieruchomość tę podzielono następnie na 15 mniejszych działek. Zarówno darczyńca, jak i obdarowany nie wykorzystywali przedmiotowej nieruchomości do celów związanych z jakąkolwiek działalnością gospodarczą, a obecnie obdarowany zamierza sprzedać wspomniane działki gruntu. Czy taka sprzedaż działek gruntu będzie zwolniona z VAT, czy też będzie opodatkowana tym podatkiem?

doradca podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Miller, Canfield, W. Babicki, A. Chełchowski i Wspólnicy

Grunty w rozumieniu ustawy o VAT są towarem. Pamiętać jednak należy, że zasadą jest zwolnienie z VAT sprzedaży niezabudowanego gruntu, przy czym zwolnienie to odnosi się jedynie do terenów o przeznaczeniu innym niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Czy mając na względzie powyższe rozważania, a także z uwagi na okoliczność, że działania obdarowanego mogą oznaczać spełnienie definicji podatnika, a także definicji działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, opisana powyżej sprzedaż będzie opodatkowana tym podatkiem, a obdarowany będzie zobowiązany do dodania do ceny sprzedaży VAT według stawki 22 proc.?

Rozporządzenie przez obdarowanego gruntami nabytymi w drodze darowizny nie będzie opodatkowane VAT, mimo że działania obdarowanego mogą sugerować ich częstotliwy charakter, a zatem mogą oznaczać, że obdarowany będzie mógł być uznany za podatnika VAT.

Brak opodatkowania powyższej transakcji VAT będzie konsekwencją rozporządzenia przez obdarowanego tak zwanym mieniem osobistym (prywatnym). Stosownie bowiem do ustawy o VAT nie można mówić o działalności gospodarczej w sytuacji, w której dokonywane jest rozporządzenie majątkiem prywatnym. Ponadto w przypadku czy to nabycia w drodze darowizny, czy to w drodze dziedziczenia, nie można przyjąć, aby obdarowany (czy też spadkobierca) nabywał grunt (bądź inny towar) z zamiarem jego zbycia.

Zatem wobec tego, że sprzedaż działek nie została poprzedzona ich nabyciem w celu późniejszej odsprzedaży oraz w związku z tym, iż nabycie działek poprzez dziedziczenie jest czynnością incydentalną (jednorazową), oznacza to, że nie można mówić w przedstawionym wyżej przypadku o jakimkolwiek zamiarze kontynuacji takiej działalności. W związku z powyższym sprzedaż opisanych powyżej działek gruntu będzie uznana za zwolnioną z podatku od towarów i usług.

opracował Przemysław Molik

Art. 2 pkt 6; art. 15 ust. 1; art. 15 ust. 2; art. 43 ust. 1 pkt 9) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.