Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Biura podróży muszą płacić VAT od szacunkowej marży

4 czerwca 2019
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Obowiązek zapłaty VAT powstaje już w chwili otrzymania zaliczki, a nie dopiero po wykonaniu usługi turystycznej – potwierdził NSA w wyroku dotyczącym spółki Skarpa Travel. Wyrok był tylko formalnością, ponieważ sąd orzekł zgodnie z wyrokiem TSUE, który zapadł 19 grudnia 2018 r. w sprawie tej samej firmy (sygn. C-422/17).

Chodziło o VAT od zaliczek pobieranych od klientów przez biuro podróży płacące VAT od marży. Spór z fiskusem toczył się o to, kiedy biuro powinno rozliczać podatek od zaliczek otrzymywanych od klientów. W grę wchodziły trzy możliwości.

Spółka uważała, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero po zakończeniu wycieczki (usługi turystycznej), bo dopiero wtedy znane są wszystkie koszty wyjazdu, niezbędne do ustalenia marży. Tylko przy takim rozwiązaniu biuro nie musiałoby korygować daniny – argumentowała Skarpa Travel.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.