Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Pozostałe podatki

Co należy podać wnioskując o zwrot

1 lipca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Akcyza na olej napędowy

Spółka z o.o. od przyszłego roku zamierza wykorzystywać olej napędowy w produkcji zwierzęcej i roślinnej, którą będzie wykonywać na terenie wydzierżawionego gospodarstwa rolnego. Czy firma może liczyć na zwrot akcyzy, a jeśli tak, to na podstawie jakich danych?

Zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego oznaczonego CN 2710 19 41 do 2710 19 49 przysługuje na wniosek producentów rolnych. Tak więc o pomoc mogą się ubiegać osoby fizyczne i prawne, które są posiadaczami gospodarstwa rolnego, tj. obszaru gruntów (użytków rolnych) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy zajętych na działalność rolniczą, a także użytkownicy lub dzierżawcy gospodarstw rolnych. Od 1 stycznia 2012 r. zmieni się jednak zakres danych, które wnioskodawcy będą przedkładać w celu uzyskania zwrotu akcyzy. Producenci rolni podlegający wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego będą zobowiązani podać we wniosku numer, pod jakim figurują w rejestrze. Zmiany są związane ze zniesieniem obowiązku dołączania do wniosku odpisu KRS. W związku z tym składając w marcu i wrześniu 2012 r. wnioski o zwrot podatku, wnioskodawcy będący osobami prawnymi powinni w szczególności pamiętać o podaniu nazwy, nr NIP i KRS oraz miejsca siedziby. Konieczne będzie również podanie informacji o powierzchni posiadanych gruntów rolnych oraz dołączenie faktury VAT jako dowodu zakupu oleju.

Obowiązkowi wpisu do KRS podlegają m.in. spółki jawne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie i przedsiębiorstwa państwowe

Anna Rymaszewska

anna.rymaszewska@infor.pl

Art. 3 ust. 1 - 3, art. 6 ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. nr 52, poz. 379 z późn. zm.).

Par. 2 oraz załącznik rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 25 października 2011 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. nr 235, poz. 1393).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.