Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Kiedy niemieckie zarobki wykazać w deklaracji

28 czerwca 2018

Podatnik będzie musiał wykazać niemieckie zarobki w polskim zeznaniu podatkowym tylko wtedy, gdy w tym samym roku podatkowym uzyska również inne dochody z pracy w Polsce.

Mam zamiar wyjechać na kilka miesięcy do pracy do Niemiec.

- Czy zarobione pieniądze będę musiał wykazać w polskim PIT - pyta pan Konrad z Gliwic.

Zarobki z pracy sezonowej w Niemczech dla rozliczenia podatkowego traktowane są tak samo jak inne dochody polskiego pracownik uzyskiwane z pracy najemnej w Niemczech. Zasady opodatkowania tego typu dochodów reguluje art. 15 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z tym przepisem niemieckie dochody polskiego pracownika będą podlegać opodatkowaniu w Niemczech. Jeżeli to będzie jedyny dochód, wówczas podatnik nie musi już rozliczać się w Polsce. Sytuacja się zmieni, jeżeli podatnik oprócz zarobków w Niemczech uzyska (w danym roku kalendarzowym) także dochody w Polsce. W takiej sytuacji podatnik w polskiej deklaracji musi wykazać zarobki polskie, niemieckie, a także podatek zapłacony w Niemczech.

Przyjęta w polsko-niemieckiej umowie metoda unikania podwójnego opodatkowania polega na tym, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty w Niemczech, jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu (osiągniętego w Polsce) stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą.

Jeśli więc polski pracownik osiągnie w 2011 roku równocześnie dochody w Polsce i w Niemczech, to ma obowiązek złożyć do końca kwietnia 2012 r. zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w 2011 roku na druku PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG, we właściwym urzędzie skarbowym w Polsce.

Uzyskanie dochodów tylko w Niemczech nie pozbawia polskiego podatnika prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, który uzyskuje dochody w Polsce. W takim przypadku w rozliczeniu małżonków w PIT-36 należy uwzględnić również dochody niemieckie.

przemyslaw.molik@infor.pl  

Art. 3 ust. 1, 2b, art. 27 ust. 8, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Art. 15 ust. 1, art. 24 ust. 2 lit. a) umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.