Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
PIT

Przed 2019 r. przepisy nie zrównywały praw spadkobierców i spadkodawców

11 sierpnia 2021
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Spadkobierca, kt ó ry przed 2019 r. odziedziczył nieruchomość z podpisaną już przedwstępną umową sprzedaży, a następnie sfinalizował tę transakcję, powinien był zapłacić podatek od uzyskanego dochodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Niewykluczone, że w takiej sytuacji przed podatkiem uchroniłoby zawarcie przez spadkodawcę przedwstępnej umowy w formie aktu notarialnego. Ostateczne rozstrzygnięcie zależałoby wtedy od oceny sądu - czy zgodziłby się z tezami wyroku NSA z 24 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 1014/14).

Tym razem chodziło o kobietę, która w marcu 2016 r. odziedziczyła po matce mieszkanie. Na kilka miesięcy przed śmiercią matka planowała sprzedać nieruchomość i w tym celu zawarła umowę przedwstępną. Od przyszłego nabywcy pobrała 43 tys. zł tytułem zaliczki.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.