Zwolnienie tylko dla bezpośrednich adresatów pomocy z UE
Jeśli podatnik nie realizuje bezpośrednio celów programu pomocowego, a sam program nie wynika z umowy podpisanej przez rząd, ministra bądź agencję rządową lub wykonawczą, to nie są spełnione warunki zwolnienia z PIT – orzekł WSA w Warszawie.
Chodziło o kobietę, która świadczyła usługi konsultingu (m.in. opracowywała strategię szkoleń i migracji) dla Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Swoje obowiązki wykonywała na terenie Polski i Ukrainy, w ramach programu finansowanego przez Unię Europejską. Adresatem tego programu była Państwowa Służba ds. Migracji na Ukrainie. Kobieta otrzymywała wynagrodzenie od Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
Uważała, że jej dochody są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i b ustawy o PIT. Argumentowała, że spełnia przesłanki wskazane w tym przepisie: dostaje wypłaty ze środków bezzwrotnej pomocy z UE i bezpośrednio realizuje cel programu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.