Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
PIT

Zbycie wierzytelności bez zwolnienia z PIT

5 lipca 2021
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Przych ó d ze sprzedaży wierzytelności to nie to samo, co kwota zasądzonego odszkodowania bądź zadośćuczynienia za doznaną krzywdę - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o wdowę, której mąż przed śmiercią wygrał w sądzie sprawę o odszkodowanie za wypadek przy pracy i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Były pracodawca nie uznał jednak tego wyroku, a mężczyźnie, mimo podjętych kroków prawnych, nie udało się wyegzekwować pieniędzy. We wrześniu 2020 r. poszkodowany zdecydował się więc na sprzedaż wierzytelności. Niestety miesiąc później zmarł.

W rocznym wspólnym zeznaniu PIT (składanym do 30 kwietnia 2021 r.) wdowa nie uwzględniła pieniędzy ze sprzedaży wierzytelności. Twierdziła, że nie powinny być one opodatkowane, bo art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT zwalnia z podatku odszkodowania i zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej - do wysokości określonej przez sąd.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.