Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Dom na letnisku nie pozbawia preferencji

14 kwietnia 2021

Nie trzeba płacić PIT od dochodu ze zbycia mieszkania, gdy pieniądze przeznaczy się na budowę domu na działce letniskowej - potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. We wcześniejszej interpretacji przyznał, że właściciel domku letniskowego może korzystać r ó wnież z innej ulgi - termomodernizacyjnej.

W obu przypadkach zastrzegł jednak, że ulga - czy to mieszkaniowa, czy termomodernizacyjna - obowiązuje tylko pod warunkiem, że podatnik faktycznie będzie realizował w budynku cele mieszkaniowe, a nie korzystał z niego jedynie w celach rekreacji czy wypoczynku.

Wniosek o interpretację złożyła podatniczka, która postanowiła sprzedać otrzymane od rodziców mieszkanie i za uzyskane w ten sposób pieniądze wybudować dom. Problem wziął się z tego, że działka, na której miał stanąć budynek, była przeznaczona, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, pod zabudowę letniskową. Również sam budynek został określony w projekcie budowlanym jako letniskowy.

Pozostało 91% treści
Możesz czytać nasze artykuły dzięki partnerowi PWC.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.