Dziennik Gazeta Prawana logo

Odszkodowanie otrzymane od dewelopera jest opodatkowane

Podatnik musi zapłacić PIT od rekompensaty za wady kupionego mieszkania. Od przychodu może jednak odliczyć wydatki poniesione na naprawy – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Chodziło o podatniczkę, która kupiła mieszkanie. Szybko wyszły na jaw jego wady. Problem był m.in. ze złą izolacją podłóg, przez co kobieta musiała płacić więcej za ogrzewanie lokalu. Wystąpiła więc do dewelopera z roszczeniem z tytułu rękojmi, na podstawie art. 556 kodeksu cywilnego. Deweloper uznał jej zarzuty i na podstawie zawartego porozumienia (ugody pozasądowej) wypłacił jej 30 tys. zł. W porozumieniu zapisano, że jest to „odszkodowanie tytułem usunięcia wad i odszkodowania za nabycie i posiadanie lokalu w obecnym stanie oraz za ponoszenie podwyższonych kosztów ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz zadośćuczynienia z tego tytułu”.

Pozostało 93% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.