Płatnikiem podatku od nagród jest organizator konkursu
Zryczałtowany 10-proc. podatek dochodowy od wartości wszystkich przekazanych zwycięzcom nagród będzie zobowiązana pobrać spółka, która jest organizatorem konkursu
Spółka zamierza zorganizować konkurs, którego celem będzie zwiększenie poziomu sprzedaży oferowanych przez nią towarów i usług. Konkurs będzie realizowany na podstawie regulaminu, który określi zasady rywalizacji między uczestnikami (wygra osoba lub osoby, które uzyskają najlepszy wynik sprzedażowy spośród wszystkich uczestników konkursu) oraz nagrody dla zwycięzców. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja konkursowa.
W konkursie będą mogły wziąć łącznie udział osoby, które prowadzą sprzedaż towarów i usług oferowanych przez spółkę, tzn. pracownicy spółki, zleceniobiorcy spółki, pracownicy tymczasowi, współpracownicy spółki, sprzedawcy zatrudnieni u kontrahentów spółki. Czy spółka jako organizator konkursu będzie zobowiązana pobrać od wartości wszystkich przekazanych zwycięzcom nagród 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy?
Przychód z tytułu nagród uzyskanych przez zwycięzców konkursów, tj. przez kontrahentów spółki, będzie podlegał opodatkowaniu 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Zasady ustalania wartości świadczeń w naturze zostały określone w art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), zgodnie z którym wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2 ustawy o PIT, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
W konsekwencji podstawę opodatkowania w przypadku wydawanych przez spółkę nagród rzeczowych należy ustalić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
W przypadku gdy będzie to nagroda pieniężna, laureaci konkursu otrzymają nagrodę po potrąceniu kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10 proc., który spółka jako płatnik podatku powinna pobrać od wartości nagrody i odprowadzić w określonym ustawą terminie na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie roczną deklarację.
W sytuacji nagród rzeczowych laureaci konkursów, przed wydaniem nagrody, powinni wpłacić płatnikowi zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wartości nagrody. Wpłata kwoty podatku przez podatnika może przybrać postać rzeczywistej wpłaty bądź potrącenia z kwot przysługujących z wynagrodzenia pracownika lub zleceniobiorcy za ich zgodą.
Zatem spółka zobowiązana będzie odprowadzić podatek na konto właściwego urzędu skarbowego i sporządzi deklarację, ujmując w niej kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego.
Opisane przez spółkę wygrane uzyskane przez zwycięzców konkursów, tj. przez pracowników spółki, zleceniobiorców, pracowników kontrahentów oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, należy opodatkować na zasadzie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stan taki będzie istniał bez względu na założenie, że dana osoba fizyczna w wyniku otrzymania wygranej/nagrody uzyska przychód bądź z pozarolniczej działalności gospodarczej, bądź przychód z innego źródła. Wówczas od jej przychodu należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody.
dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 października 2011 r. (nr IPPB1/415-848/11-2/EC).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu