Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Żołnierz może odzyskać nadpłatę

9 sierpnia 2011

Żołnierze, którzy pełnili służbę wojskową za granicą, mogą wnioskować o nadpłatę podatku od wypłaconych im wynagrodzeń niezależnie od tego, czy zostali skierowani do pełnienia tej służby rozkazem indywidualnym czy też rozkazem dla jednostki wojskowej

Podstawą do składania wniosków są korzystne orzeczenia sądów administracyjnych, które powołują się na wyrok NSA w składzie siedmiu sędziów z 17 stycznia 2011 r. (II FPS 5/10, prawomocny).

Kolejne korzystne orzeczenie wydał 27 lipca 2011 r. WSA w Poznaniu (I SA/Po 297/11, wyrok nieprawomocny). Sprawa dotyczyła żołnierza, który złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty w PIT za lata 2004 - 2007, kiedy pełnił służbę w strukturach NATO i otrzymywał za to wynagrodzenie. Podatnik uznał, że płatnik rozliczający zaliczki na podatek dochodowy nie zastosował zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT. Jednak urząd skarbowy, a potem izba skarbowa odmówiły stwierdzenia nadpłaty podatku.

Organ podatkowy uzasadnił to tym, że żołnierz nie realizował celów, o których mowa w przepisie ustanawiającym zwolnienie od podatku dla tych należności. W ocenie organu podatkowego służba żołnierza, mimo że do jej pełnienia został wyznaczony rozkazem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, nie była związana z udziałem w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej. Organ odmówił podatnikowi stwierdzenia nadpłaty podatku na podstawie informacji uzyskanych ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Z pisma wystawionego przez sztab nie wynikało, czy pakt NATO wzmacnia siły obronne Polski i państw sojuszniczych oraz które z zadań (celów) wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT są realizowane przez NATO oraz w jakich konkretnie formach. Oprócz tego organ uzyskał informację od głównego księgowego Urzędu MON, z której wynikało, że wyznaczenie żołnierza do służby wojskowej poza granicami państwa nie miało związku przyczynowego z okolicznościami wymienionymi w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT.

Sąd rozpoznając skargę żołnierza na decyzję organu, uznał, że została ona wydana na podstawie pism ze Sztabu Generalnego WP i MON, które są niejednoznaczne. Sąd orzekł, że wobec braku pełnych i jednoznacznych informacji co do charakteru służby podatnika, jakie zgromadził organ, decyzja dotycząca braku realizacji przez żołnierza celów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT była przedwczesna, dlatego została uchylona. WSA podkreślił, że wszelkie niejasności czy też wątpliwości dotyczące stanu faktycznego nie mogą być rozstrzygane na niekorzyść podatnika.

Przemysław Molik

przemyslaw.molik@infor.pl

Art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.