Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
PIT

Zeznanie roczne nie zawsze wspólne

28 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Wyjaśnia

@RY1@i02/2014/052/i02.2014.052.18300030d.803.jpg@RY2@

Czy podatnik może rozliczyć się z żoną, jeśli w 2013 r. miał zgłoszoną działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, ale nie osiągnął z tego tytułu żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu?

Z możliwości preferencyjnego opodatkowania dochodów nie mogą skorzystać małżonkowie, gdy jeden z nich wybrał dla przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowaną formę opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej lub podatek liniowy.

Bez znaczenia jest fakt, że podatnik, mimo iż miał zgłoszoną działalność gospodarczą, nie osiągnął przychodów opodatkowanych podatkiem liniowym lub podatkiem zryczałtowanym (bo np. faktycznie jej nie wykonywał). Jeżeli wybrał taką formę, traci możliwość łącznego opodatkowania swoich dochodów z dochodami małżonki.

Warto też zauważyć, że zawieszenie na cały rok działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (bądź podatkiem liniowym czy kartą podatkową) nie uprawnia do preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków.

Jaki urząd skarbowy jest właściwy dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego małżonków w sytuacji, gdy mieszkają oni w terytorialnym zasięgu różnych urzędów?

Przy opodatkowaniu małżonków mających różne miejsce zamieszkania, jeżeli na ich wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu, właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania jednego z nich, wskazanego w zeznaniu podatkowym. Nie ma obowiązku informowania urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania drugiego z małżonków o fakcie złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym właściwym dla pierwszego z nich.

@RY1@i02/2014/052/i02.2014.052.18300030d.804.jpg@RY2@

Wiesława Dróżdż

rzecznik prasowy MF

dgp@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 8 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Podstawa prawna Par. 4 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. z 2005 r. nr 165 poz. 1371 z późn. zm.).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.