Dziennik Gazeta Prawana logo

Od wypłaty środków z OFE po zmarłym płaci się podatek

3 lipca 2018

Po śmierci cioci dowiedziałem się, że jako członek OFE wskazała mnie jako osobę uposażoną - pisze pan Krzysztof. - Czy te pieniądze mam rozliczyć w urzędzie skarbowym jako spadek - pyta czytelnik

Nie. Przepisy o podatku od spadków i darowizn wyraźne wyłączają z opodatkowania takie kwoty. W tym przypadku rozlicza się PIT. Kwoty, które zostaną wypłacone czytelnikowi z otwartego funduszu emerytalnego po zmarłej cioci, podlegają 19-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Przy czym jeżeli ciocia miała męża, to czytelnik otrzyma połowę pieniędzy. Zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, jeżeli w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego w OFE w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Jeżeli zmarły wskazał osobę uprawnioną do zgromadzonych przez niego środków, to fundusz dokona na rzecz tej osoby wypłaty 50-proc. środków. Przy czym opodatkowaniu nie będzie podlegała połowa środków przekazanych na rachunek w OFE małżonka zmarłego.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.