Dziennik Gazeta Prawana logo

Menedżerowie mogą łatwo uniknąć 70-proc. PIT

27 czerwca 2018

PODATKI

Jest sposób na obejście drakońskiej daniny od odpraw i odszkodowań. Członkowie zarządów i menedżerowie zwalniani ze spółek Skarbu Państwa i firm komunalnych nie płacą 70-proc. podatku, jeżeli wypłata wynika z porozumienia z pracodawcą, a nie z umowy o pracę.

Tak wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w precedensowej interpretacji indywidualnej (z 6 kwietnia 2016 r., nr IPPB4/4511-103/16-2/JK2). Przyznał on, że menedżer musiałby zapłacić wysoki podatek jedynie w przypadku, gdyby wypłacona mu odprawa lub odszkodowanie - za skrócenie okresu wypowiedzenia lub wcześniejsze zakończenie pracy - wynikało wprost z umowy o pracę. Co więcej, 70-proc. podatkiem dochodowym objęta byłaby jedynie kwota odprawy stanowiąca trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia, ale to nie budziło wątpliwości.

Dyrektor powołał się m.in. na opinię Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca tego roku, zgodnie z którą wypłata odprawy w drodze porozumienia stron (pracodawcy ze zwalnianym pracownikiem) nie oznacza modyfikacji umowy o pracę.

- Ta pozytywna dla pracodawcy (jako płatnika) oraz dla pracownika (jako podatnika) interpretacja oznacza w praktyce, że głośno komentowany 70-proc. podatek od odpraw dla zwalnianych pracowników w wielu sytuacjach nie będzie mieć zastosowania - komentuje Marcin Matyka, doradca podatkowy i partner w Norton Rose Fulbright.

Zdaniem ekspertów interpretację należy odnosić także do wypłat odszkodowań za zakaz konkurencji.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

B2

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.