Nowelizacje przepisów prawnych i aktualizacje oprogramowania
Aktualizowanie programów księgowych staje się koniecznością wobec częstych nowelizacji przepisów, a także postępu w sferze informatyki oraz zmian przyzwyczajeń użytkowników komputerów.
Tworzenie przepisów prawnych utrzymuje wysokie tempo około 1800 pozycji Dziennika Ustaw rocznie, czyli . Znaczna ich część dotyczy spraw księgowych, kadrowych lub podatkowych i księgowi muszą włożyć sporo pracy w bieżące śledzenie przepisów. Wynika stąd konieczność stałej współpracy między informatykami tworzącymi programy księgowe a ich użytkownikami - zarówno pod kątem dostosowywania oprogramowania do zmieniającej się rzeczywistości, jak i w warstwie informacyjnej.
● zmiany w zakresie od kwietnia 2014 r.
● nowy wzór
● obowiązek od stycznia 2015 r.
● zwiększenie zakresu procedury od stycznia 2015 r.
● zmiany rozliczania od stycznia 2015 r.
Część z tych nowelizacji wymaga opracowania nowych modułów programowych, część zaś wymusza ułatwienie użytkowania niektórych opcji wskutek częstego ich występowania.
Niezależnie od tego mamy do czynienia Nowe systemy, rozwiązania sieciowe i inne wymuszają także zmiany w stosowanej technologii systemów informatycznych.
Nie mniej ważnym aspektem są nowe przyzwyczajenia osób użytkujących oprogramowanie: młode pokolenie przyzwyczajone do oczekuje, że również system księgowy coraz więcej funkcji będzie wykonywał automatycznie lub z silnym wspomaganiem ze strony komputera.
Aby usatysfakcjonować użytkowników i ułatwić im poruszanie się w zmiennej rzeczywistości - zarówno prawnej, jak i informatycznej - niezbędne są nie tylko nowelizacje oprogramowania, lecz Firma TIK-SOFT realizuje to poprzez:
● kolejnych wersji oprogramowania
● oraz o przepisach, które zaczynają obowiązywać i do których nowe oprogramowanie jest dostosowane.
Niezależnie od tego w internecie można znaleźć wiele serwisów opisujących aktualne zmiany, orzeczenia i interpretacje. Jednym z nich jest na stronie www.FINKA.pl.
Szybka i pełna aktualizacja oprogramowania możliwa jest tylko przy dobrym kontakcie z użytkownikami i znajomości ich potrzeb. Ważnym źródłem informacji są tu życzenia zgłaszane przez klientów, starannie rejestrowane i w miarę możności realizowane przez producenta. Istotne są też informacje o problemach napotykanych podczas serwisu oprogramowania. Te ostatnie spełniają swoją rolę nawet jeśli - jak w przypadku programów FINKA - występuje mało interwencji serwisowych ze względu na bardzo staranne testowanie programów przed ich wydaniem.
Krzysztof Piasecki,
prezes zarządu TIK-SOFT Sp. z o.o.
@RY1@i02/2014/230/i02.2014.230.21400020d.101.gif@RY2@
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu