Dziennik Gazeta Prawana logo

Zadośćuczynienie za błąd lekarza nie jest dla szpitala kosztem

12 stycznia 2020

Placówki medyczne nie mogą odliczać od przychodu wydatków związanych z wypłatą rekomensat pacjentom, którzy padli ofiarą błędów medycznych – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem jeden z elbląskich szpitali, który przegrał w sądzie okręgowym sprawę wytoczoną mu przez pacjenta. Wskutek tego musiał wypłacić zadośćuczynienie za błąd lekarza, odsetki i comiesięczną rentę. Do tego doszły jeszcze koszty procesu oraz koszty sądowe. Zasądzone kwoty znacznie przekroczyły ustalony limit sumy gwarancyjnej z polisy od odpowiedzialności cywilnej. W związku z tym pozostałą część zobowiązania szpital wypłacił z własnych pieniędzy. Uważał, że wydatek ten będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodu.

Pozostało 94% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.